Jak ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu?

Dziecko kończy trzy lata, a Ty zastanawiasz się czy poradzi sobie bez Ciebie w przedszkolu? Obaw mnoży się coraz więcej. Czy będzie jadło, polubi wychowawczynie, nie będzie płakało z Tobą, a co z chorobami? Spokojnie. Wszystkie mamy denerwują się przed pójściem swojego malucha do przedszkola. Najważniejsze żebyś nie przekazywała niepokoju dziecku.

Mów prawdę o przedszkolu

Oczywiście staraj się stopniowo przygotowywać malucha i oswajać go z myślą o pójściu do nowego miejsca. Możesz kupić książeczki nawiązujące do tej tematyki. Tłumaczyć dziecku, że czeka je tam wiele atrakcji, dzieci chętne do zabawy, miłe opiekunki, pyszne jedzenie, wyjścia na place zabaw, do kina, teatru i wycieczki. Wybierz przedszkole, które najbardziej odpowiada Ci tematycznie lub w nurcie wychowania, który stosujesz.

Sprawdź opinie w Internecie i podpytaj innych mam, które przedszkola polecają i dlaczego. Uczęszczaj ze swoją pociechą na dni adaptacyjne. To bardzo ważne, aby dziecko  z Tobą poznało nowe miejsce, w którym będzie spędzało sporo czasu. Dzieciom, które nie uczęszczały do żłobka, może być trudniej zaadoptować się w przedszkolu, a zwłaszcza tym, których mamy przebywały z nimi w domu od urodzenia.

Ustal indywidualnie z wychowawczynią czas uczęszczania dziecka do placówki

Jeśli masz taką możliwość daj dziecku więcej czasu na adaptację w przedszkolu. Niektórym dzieciom wystarczy tydzień, a inne potrzebuję kilku tygodni, a niektóre jeszcze więcej czasu. Dobrym pomysłem może okazać się stopniowe wydłużanie czasu pobytu w placówce. Na początku niech zostanie samo tylko dwie godziny, a  następnego dnia do obiadu. Po kilku dniach może już dojdziecie do czasu rzeczywistego pobytu dziecka w przedszkolu. Możesz umówić się na telefon z wychowawczynią jeśli twój maluch będzie mocno płakał i odmawiał udziału w zajęciach czy posiłkach. Niewątpliwie zdecydowana większość dzieci adoptuje się w przedszkolu w ciągu miesiąca. Obserwuj dziecko, powinna zapalić Ci się czerwona lampka, jeśli Twój maluch na myśl o pobycie w przedszkolu nagle staje się nerwowy lub zaczyna moczyć się w nocy. Może Twoje dziecko nie osiągnęło jeszcze gotowości przedszkolnej albo akurat to przedszkole nie jest odpowiednie dla niego. Czasami warto porozmawiać na ten temat z psychologiem.