Dynamika miłości. Jak zmieniają się relacje w związku?

Związek dwojga ludzi podlega zmianie na przestrzeni lat. Początkowa fascynacja jest rezultatem wydziałania przez mózg hormonu miłości, czyli fenyloetyloaminy. Stan ten nie trwa wiecznie i chemia miłości opada po około2-3 latach związku. Dalsze losy pary zależą już od relacji jaką udało jej się stworzyć, a także od zaangażowania, motywów związku, posiadania dzieci czy dojrzałości emocjonalnej. 

Faza pierwsza – zakochania

W tej fazie zachowaniem pary rządzą hormony, pojawia się namiętność. Następuje wyrzut fenylotyloaminy, a wraz z nią hormonów: dopaminy, serotoniny i noradrenaliny. To właśnie dzięki nim zakochani czują motyle w brzuchu, pobudzenie na widok ukochanego, szybsze bicie serca. Mogą nie spać i nie jeść. Odczuwają silną potrzebę spędzania ze sobą każdej wolnej chwili. Idealizują obiekt swoich westchnień i nie dostrzegają w nim żadnych wad.

Faza przechodzenia w związek

Zakochanie nie może trwać wiecznie, gdy poziom hormonów powoli zaczyna opadać para wkracza w fazę prawdziwego związku. To właśnie na tym etapie ludzie zaczynają dostrzegać swoje wady. Zachowania, które do tej pory wydawały się urocze zaczynają irytować. Ludzie zaczynają się docierać, od dojrzałości emocjonalnej partnerów zależy, czy pokonają ewentualny kryzys. Pary muszą nauczyć się akceptować wady partnera i zrozumieć, że związek dalej ewoluuje i nie wróci już do początkowej fazy. Na tym etapie zakochanie przechodzi powoli w przyjaźń. Jeśli parze nie uda się pozytywnie zweryfikować swojej relacji, to przejdzie ona w fazę rozczarowania.

Rozczarowanie partnerem

Faza najtrudniejsza i silnie zagrażająca trwałości związku. Para nie potrafi się porozumieć, brakuje zrozumienia, rozmów, dochodzi do wielkich kłótni i brakuje chęci naprawy relacji. To czas, w którym partnerzy decydują się na terapię lub postanawiają definitywnie zakończyć swój związek. Jeśli uda im się odbudować relacje, to następuje przejście do kolejnej fazy.

Faza związku partnerskiego i budowania długotrwałych relacji

Miłość staje się dojrzalsza, akceptujemy i kochamy partnera takiego jaki jest naprawdę. Doceniamy wspólnie spędzany czas, mamy poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji w związku. Czujemy się kochani i doceniani. Łączy nas nie tylko głębokie uczucie, ale także przyjaźń. Para potrafi pokonywać pojawiające się kryzysy i tym samym umacniać swoją relację.