Określenie predyspozycji i preferencji zawodowych

Pewnie można usłyszeć historie, zgodnie z którymi ktoś spełnił swoje marzenia zawodowe z dzieciństwa (szeroko pojmowanego). Takie historie są piękne, ale warto pamiętać o tym, że mowa o opowieściach, które mogą działać naprawdę różnie. Krótko mówiąc, chodzi o coś, co może pomóc, jak i szkodzić.

Co jest ze mną nie tak?

Gdy ktoś ma kłopoty, bardzo szybko mogą pojawić się pytania dotyczące podejmowanych decyzji. Możliwe jest nawet zadawanie sobie pytania, co jest ze mną nie tak? Nie ulega wątpliwości, że to dobra droga do wniosku, zgodnie z którym do niczego się nie nadaję. Oczywiście taki wniosek jest błędny – wszyscy mamy lepsze i gorsze strony. Wypada też dodać, że w życiu chodzi o odnalezienie tych lepszych i ich umiejętne wykorzystanie.

Dobrze również od razu zadać sobie pytanie, co mogę powiedzieć o swoich predyspozycjach i preferencjach zawodowych? Jeżeli masz na tym tle jakieś wątpliwości, musisz wiedzieć, że nie ma powodów do niepokoju. Budowanie ścieżki kariery jak najbardziej może wzbudzać wątpliwości. Co więcej, chodzi o problem, z którym jak najbardziej można sobie poradzić. O szczegółach możemy rozmawiać naprawdę długo – znaczenie ma choćby poznawanie siebie. Poznawanie siebie to proces, który może trwać długo, jak i króciutko – niekiedy wystarczy dłużej się zastanowić. Warto także pamiętać o tym, że nie brakuje specjalnych testów i kwestionariuszy. Ciekawym przykładem jest też wolny czas – wolny czas może kojarzyć się z odpoczynkiem, natomiast realia są nieco inne. Dokładnie mówiąc, chodzi o zajmowanie się zainteresowaniami.

Jak się na to wszystko zapatrujesz?