Poczucie rytmu

Człowiek myślący o śpiewaniu musi potrafić wyczuć rytm. Oczywiście nie jest to zadanie, które możemy zaliczyć do najprostszych. Warto również zadać sobie pytanie, jak to jest z nauką poczucia rytmu?

Czy wszystkiego można się nauczyć?

Kiedy coś jest zbyt trudne, nie pozostaje nic innego jak skoncentrowanie się na nauce. Z drugiej strony można odnieść wrażenie, że nie wszystkiego da się nauczyć.

Dobrze też odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest poczucie rytmu? Czasem jest tak, że popularne tematy nie do końca są zrozumiałe. Przechodząc już do sedna, możemy mówić o tym, że należy wyczuć metrum utworów. Do tego można dodać powtarzanie schematów rytmicznych, utrzymywanie się w jednym tempie, odnajdywanie akcentów muzycznych i dopasowanie się do dźwięków. Brzmi skomplikowanie, prawda? Wypada jeszcze zdawać sobie sprawę z tego, że wyczucie rytmu ściśle wiąże się z graniem na instrumentach, śpiewaniem, tańczeniem i recytowaniem. Tak, recytowanie nie jest wyjątkiem.

Nauka poczucia rytmu

Nauka dotycząca wyczuwania rytmu to temat na bardzo długą dyskusję. Jedni powiedzą, że konieczny jest talent, a inni stwierdzą, że każdą umiejętność można wytrenować (i to niezależnie od wieku). Ponadto trzeba pamiętać o tym, że nauka może przychodzić łatwiej lub trudniej. Można powiedzieć, że jest to coś, co widać w przeróżnych okolicznościach. Naturalnie konieczne jest też właściwe wsparcie.

Istotne jest również to, że nie obejdzie się bez bogatej wyobraźni. Rytm można rozpisać, ale nie sposób zapomnieć o tym, że potrzeba pewnej wrażliwości muzycznej, wyobraźni przestrzennej i odwagi.

Tutaj poczytasz o kobiecie, która zrewolucjonizowała świat muzyki.