Dlaczego jesteśmy hipokrytami?

Oczywiście tytuł tekstu nie odnosi się do wszystkich. Niemniej jednak można przypuszczać, że mowa o sprawie dotyczącej naprawdę wielu. Zresztą wystarczy rozejrzeć się wokół – dostrzeżenie hipokryzji może okazać się czymś niezbyt trudnym.

Wskazana ostrożność

Na temat takiego zachowania można rozmawiać długo, ale wszystko sprowadza się do jednego – mamy do czynienia z obrzydliwym podejściem. Jeżeli wśród znajomych/rodziny są hipokryci, trudno będzie o stworzenie jakiejś sensownej relacji.

Być może niektórzy mówią, że zawsze wskazana jest walka o coś czy kogoś. Takie myślenie nie jest w żaden sposób zaskakujące, aczkolwiek warto skupić się nad myśleniem hipokrytów. Wczucie się w drugą stronę nie jest łatwe, ale na pewno jest to podejście, które pomaga zrozumieć sytuację. Ponadto należy sobie wyraźnie powiedzieć, że hipokryzja to nic innego jak dwulicowość. Można też dodać, że hipokryzja to coś, co łatwo zauważyć wśród polityków – z jednej strony piękne słowa, a z drugiej bezczelne działania. Warte odnotowania jest też to, że oszustwo zazwyczaj ma jakiś cel.

Czy można uniknąć hipokrytów?

Jeżeli zastanawiasz się nad uniknięciem nieuczciwych osób, dobrze wiedzieć, że hipokryzja jest cechą stałą ludzkich społeczeństw. Co za tym idzie, można powiedzieć, że próbować trzeba, ale należy liczyć się z niemałymi kłopotami – dużą rolę odgrywa zaufanie.

Nie ma też co ukrywać (zostając przy polityce), że hipokryzja może ogromnie wpływać na zachowania ludzi. Do tego nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że część ludzi broni osób o wątpliwej moralności.