Zmieniamy tapicerkę w samochodzie

Zmiana tapicerki w samochodzie nie należy do wydarzeń wyjątkowych, wszak wszystko się zużywa – również obicia. Bez względu na to, czy są z tkaniny, skóry albo ze skaju. Bywa też, że stać nas już na tapicerkę trwalszą i droższą, na przykład na tę ze skóry licowej.

Tapicerka to nie tylko fotele i nie tylko jeden rodzaj materiału

Mówiąc tapicerka samochodowa większość z nas ma na myśli obicia foteli. Jednak wykwalifikowany tapicer samochodowy przygotowany jest również na renowację obić wewnętrznych ścian auta, potrafi zrobić obszycie kierownicy i uszyć (lub naprawić) rozkładany dach kabrioletu. Dobrze przecież kiedy kierownica ma odpowiednią przyczepność podczas jazdy i kiedy dach nie przepuszcza wody.

Bardzo często wymiana tapicerki wiąże się nie tylko z obszyciem nową warstwą nawierzchniową. W zależności od rodzaju materiału obiciowego może być stosowana dodatkowa warstwa, na przykład cienka gąbka. Tapicer w miarę potrzeby sięgnie bardziej w głąb fotela.

Rodzaje tapicerki samochodowej

Najczęściej spotykanym rodzajem obić siedzeń samochodowych są specjalne tkaniny, zwykle dosyć odporne na rozciąganie i rozerwanie. Do najmocniejszych (i od pewnego czasu chyba najpopularniejszych) należą tkaniny z mikrowłókien – mikrofazy. Przykładem mocnych tkanin mogą być alcantary, wykonywane m.in. z poliestru. Równie mocna jest altara i ta może świetnie może imitować aksamitną powierzchnię skór nubukowych.

Do obić samochodowych chętnie używany jest skaj, choćby ze względu na łatwość czyszczenia i nieprzepuszczalność płynów.

Obicia skórzane należą do eleganckich i najczęściej do tapicerki samochodowej wykorzystywana jest cielęca lub bydlęca połyskliwa skóra licowa. Takie obicie są trwałe, choć i drogie. Toteż trzeba się liczyć z tym, że sama wymiana tapicerki może właściciela auta kosztować nawet powyżej 10 tysięcy złotych.

Dosyć popularne jest łączenie różnych materiałów do tapicerki samochodowej – na przykład tkaniny i skaju. Elementami tapicerki mogą być różne nakładki, a nawet specjalne poduszki.

Pamiętajmy o czyszczeniu i konserwacji

Obicia samochodowe są narażone na zanieczyszczenia, szczególnie na kurz, okruchy piasku i błota. Dla tego najlepiej jest systematyczne czyścić i konserwować. Można korzystać przy tym ze sprawdzonych domowych sposobów. Przecież szczotka, ścierka i samochodowy odkurzacz zawsze będą niezbędne, bez względu na rodzaj obiciowego materiału. Mimo to równie niezbędne okazują się zakupione w sklepie zestawy do czyszczenia i konserwacji dostosowane do konkretnych powierzchni, zawierające odpowiednie preparaty.