Jak to jest z bigamią?

Można przypuszczać, że wszyscy słyszeli o bigamii. Niemniej jednak warto zadać pytanie, czy wszyscy wiedzą, z czym wiąże się bigamia? Niewykluczone, że mowa o temacie, który dla wielu osób jest dość tajemniczy.

Co wiemy?

Rzecz jasna chodzi o związek małżeński z minimum dwiema osobami. To ważne, ale zawsze dobrze przyjrzeć się szczegółom. Kiedy człowiek zwraca uwagę na detale, może dojść do zaskakujących wniosków.

Zacznijmy od tego, co absolutnie nie powinno nikogo dziwić – bigamia jest w Polsce niedozwolona. Mimo to załóżmy jednak, że ktoś zawarł dwa małżeństwa – czego należy spodziewać się w takim przypadku?  Oczywiście nie sposób przewidzieć dokładnego przebiegu sytuacji, ale jest coś, z czego po prostu trzeba zdawać sobie sprawę – chodzi o treść artykułu 206 kodeksu karnego. Dokładnie mówiąc, bigamia jest czynem zabronionym i kara może wynieść nawet 2 lata więzienia. Warto również pamiętać, że problemy może mieć też osoba, która wiedziała, iż zawiera związek małżeński z kimś, kto nie jest stanu wolnego.

Dobrze też mieć na uwadze przypadek, kiedy małżeństwo ponownie decyduje się na ślub. Chodzi o sytuację, w przypadku której śluby wiążą się z małżeństwem prawa cywilnego. W skrócie – realia wyglądają tak, że mowa o czynie stanowiącym bigamię. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że zdarzało się mówienie o niskiej szkodliwości społecznej czynu. Z drugiej strony dotyczyło to raptem kilku przypadków. Oczywiście jest też druga strona tego wszystkiego, czyli miejsca, gdzie bigamia jest legalna (wystarczy zainteresować się choćby krajami islamskimi).

Informacje ogólnotematyczne możesz znaleźć też w serwisie dostępnym tutaj.