Burczenie w brzuchu

Burczenie w brzuchu to coś, co absolutnie może się zdarzyć. Niemniej jednak warto zadać sobie pytanie, co sprawia, że burczy nam w brzuchu? Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym jest to coś, o czym nie wiemy zbyt wiele i może dobrze byłoby to zmienić.

Chce mi się jeść

Najprościej powiedzieć, że burczenie w brzuchu oznacza, iż komuś chce się jeść. Oczywiście takie myślenie jest jak najbardziej zgodne ze stanem faktycznym. Z drugiej strony jest to jednak dość spore uproszczenie.

Przede wszystkim należy podkreślić, że ścianki przewodu pokarmowego składają się z mięśni gładkich. Mięśnie gładkie mają to do siebie, że nie jesteśmy w stanie ich kontrolować (choć bardzo byśmy chcieli). Do tego trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że mowa o mięśniach, które co jakiś czas się kurczą – dzieje się to w różnych miejscach. Istotne jest też to, że pusty żołądek może skutkować pojawianiem się bardziej energicznych skurczów. Bardziej energiczne skurcze pojawiają się, gdy żołądek jest pusty dłużej niż przez godzinę.

Rzecz jasna cały czas nie doszliśmy do sedna, czyli pojawienia się charakterystycznego dźwięku. O detalach możemy rozmawiać długo, ale sytuacja jest stosunkowo prosta – w pustym żołądku zbierają się gazy. Można też powiedzieć, że w efekcie słyszymy coś podobnego do odgłosów gitary. Warto też pamiętać, że burczenie w brzuchu może wprowadzać w zakłopotanie, ale przeważnie nie ma mowy o niczym złym. Krótko mówiąc, najczęściej chodzi o głód lub oznakę prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego.