NaukaZdrowie

Czy warto spożywać czosnek?

Właściwości lecznicze czosnku znały już nasze babcie. Niektórzy z nas zapewne pamiętają z dzieciństwa smaku mleka z czosnkiem i miodem. Roślina ta przede wszystkim posiada silne właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Jakie jeszcze korzyści niesie za sobą spożywanie czosnku?

Drogocenne właściwości czosnku

Czosnek obfituje w związku flawonoidów, cukry, aminokwasy, saponiny, witaminy C, B1.B2, PP, A, sole mineralne i mikroelementy(nikiel, chrom, i kobalt). Po za tym czosnek jest pełen olejków eterycznych, które między innymi allicynę. Najzdrowszy jest czosnek surowy, chociaż swoim zapachem i smakiem odstrasza większość ludzi. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie się zmusić do jego spożywania możemy wybrać wersję w postaci preparatu z apteki. Czosnek w postaci tabletek jest bezzapachowy, dlatego można go spożywać wszędzie i o każdej porze.

Czosnek pomaga zwalczać przeziębienie

Wiele badań potwierdza, że czosnek skutecznie radzi sobie w walce z infekcjami. Bogactwo olejków eterycznych zawartych w czosnku działa napotnie i udrażnia drogi oddechowe. Można przygotować sobie na noc zmiażdżony czosnek z gorącym mlekiem. Ta metoda znana przez nasze babcie w rezultacie pozwoli nam szybciej uporać się z toczącą się w organizmie infekcję.

Czosnek zapobiega zawałowi i udarowi

Roślina wykazuje podobne właściwości do aspiryny. Przede wszystkim wykazuje działanie przeciwzakrzepowe. W związku z tym zapobiega udarowi mózgu i zawałom serca. Potrafi także zmniejszać już istniejące zmiany miażdżycowe. Regularne spożywanie czosnku może uchronić nas przed zatkaniem żył i innymi chorobami układu naczyń krwionośnych.

 Czosnek obniża ciśnienie krwi i wspomaga trawienie

Regularne spożywanie czosnku pozwala obniżać ciśnienie krwi i to nawet o 10 %. Po za tym przyśpiesza pracę układu trawiennego, jelit, usprawnia wydzielanie żółci, zapobiega powstawaniu kłopotliwych wzdęć.

Na koniec warto wspomnieć, że czosnek dzięki dużej ilości antyutleniaczy zapobiega starzeniu się organizmu.

Show More

Related Articles

Check Also
Close
Close