Nauka jazdy na rowerze

Stosunkowo często można usłyszeć o tym, że jazdy na rowerze nie da się zapomnieć. Niemniej jednak najpierw trzeba nauczyć się jeździć i o tym będzie ten tekst.

Kiedy rozpocząć naukę?

Nauka jazdy na rowerze to temat, w przypadku którego dziecko musi liczyć na rodzica czy inną bliską osobę. Dobrze też zadać sobie pytanie, kiedy jest najlepszy czas na naukę? Pytanie w teorii proste, ale proste nie jest – można przypuszczać, że mowa o sprawie, w przypadku której należy spodziewać się różnych opinii. Zresztą najlepiej odnieść się do konkretów – można usłyszeć choćby o tym, że odpowiedni wiek na naukę to 3 lata. Takie myślenie jest zrozumiałe, aczkolwiek wydaje się, że to za szybko – trzeba oceniać sytuację z perspektywy małego dziecka. Jeżeli potrzebujesz jakiejś wskazówki, zastanów się nad poczekaniem do wieku przedszkolnego. Nie ma też co ukrywać, że trudno mówić o konkretach – nie każde dziecko jest takie samo.

Cztery kroki

Naukę jazdy na rowerze można sprowadzić do czterech kroków – opanowania ruchu, opanowania równowagi, umiejętności hamowania i umiejętności skrętu. W teorii trochę tego jest, a co możemy powiedzieć o praktyce?

Ruch w rowerku sprowadza się do koordynacji nóg w momencie startu i podczas jazdy. Należy przez to rozumieć relację między wszystkimi kończynami oraz relację między wzrokiem i ruchem. Opanowanie równowagi to nic innego jak zadbanie o stabilność i pewność. Warte podkreślenia jest też to, że pewności nie nabywa się przez mówienie – znaczenie mają ćwiczenia. Można też powiedzieć, że istotne jest również odniesienie się do potencjalnego upadku – upadek może się zdarzyć, ale nie masz się czego bać, ponieważ jestem tutaj (potrzebne jest tego rodzaju wsparcie).

W ten sposób dotarliśmy do hamowania – czy nie jest przypadkiem tak, że w trakcie nauki często dochodzi do hamowania nogami? Hamowanie nogami to coś, co może pojawiać się często, gdyż mowa o naturalnym mechanizmie obronnym. Warto też pamiętać, że rzadko spotyka się już hamulce uruchamiane przez cofnięcie pedału – najłatwiej zetknąć się z hamulcami zaciskanymi. Sprawność w zakresie hamowania ma związek z poczuciem równowagi i bezpieczeństwa. Opanowanie umiejętności skrętu to zadanie, które podczas nauki może sprawiać ogromne kłopoty – wystarczy wziąć pod uwagę choćby odpowiednie zareagowanie na warunki. Musimy także pamiętać o tym, że nie ma sensu mówić o jakieś teorii – tylko praktyka. Oczywiście zawsze należy jednak zadbać o odpowiednie warunki do nauki.