Jak rzucić palenie?

Każdy nałogowy palacz wie, że rzucenie palenia to nie lada wyczyn. Wiele osób nawet, jeśli przestanie palić, wraca do niego po dłuższym lub krótszym czasie. Stres albo palące towarzystwo często wystarczą, aby nie wytrwać w swoim postanowieniu. Jak skutecznie rzucić palenie?

Najtrudniejszy pierwszy krok

Postanowienie o rzuceniu palenia to tylko pierwszy krok w walce z nikotyną. Zazwyczaj towarzyszy jej wiele wątpliwości podszytych brakiem wiary w siebie. Szczególnie panie boją się, że po rzuceniu palenia zaczną więcej podjadać, co przełoży się na ich sylwetkę. Najtrudniej jest wytrwać w całkowitym zaprzestaniu palenia. Szacuje się, że ponad połowa osób wraca do nałogu w ciągu pierwszego tygodnia po rzuceniu. W walce z nikotyną nie jesteśmy sami na rynku jest dostępnych wiele wspomagaczy pozwalających na skuteczne zwalczenie nałogu.

Warto mieć plan rzucania papierosów

Przed wcieleniem postanowienia w życie warto zastanowić się, jaką strategię zaprzestania palenia obierzemy. Przede wszystkim można na początek ograniczymy ilość wypalanych papierosów np. z połowy paczki na 5 papierosów dziennie. Jeśli się uda to po tygodniu można dalej zmniejszyć dawkę wypalanej nikotyny dziennie, aż dojdziemy do zera. Bardzo ważne jest ustalenie czasu, w jakim będziemy przechodzić z jednego etapu do drugiego. Po każdym powodzeniu warto się doceniać i pofolgować sobie w postaci jakiejś nagrody. Nałóg warto zastąpić czymś innym, może sportem np. bieganiem, kawą, herbatą lub piciem większej ilości wody.

Co może pomóc w rezygnacji palenia?

W rezygnacji z nałogu może pomóc udział w grupach wsparcia albo indywidualne sesje z terapeutą ds. uzależnień. W rezultacie zyskamy silniejszą motywację oraz opiekę specjalisty. W niektórych miastach działają także Poradnie Pomocy Palącym, które również wspomogą nasz proces zmiany. Gdy wszystkie metody zawodzą, a nasz głód nikotynowy jest bardzo silny, ostatnią deską ratunku może być dla nas Nikotynowa Terapia Zastępcza. Lekarze wprowadzają do organizmu małe dawki nikotyny, co w rezultacie znacznie zmniejsza dolegliwości organizmu związane z rzucaniem palenia.