Wybór zawodu

Dość często można usłyszeć o tym, że ludzie nie pracują w wyuczonym zawodzie. Nie wszystko da się przewidzieć, ale trzeba umieć sobie pomóc – czym nastolatkowie powinni kierować się podczas poszukiwań wymarzonej ścieżki życiowej?

Kim chcę być?

Jeżeli nie wiesz, kim chcesz być, nie pozostaje nic innego jak poznanie siebie. Niewykluczone, że zabrzmi to zaskakująco, ale rozwiązanie problemu nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Choć z drugiej strony możemy mówić o dość długiej drodze do sukcesu.

Na początku tej drogi należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co lubię? Pytanie może zdawać się niepotrzebne, ale nic bardziej mylnego. Warto również mieć na uwadze, że zainteresowania mają wpływ na różne aspekty życia – wystarczy uwzględnić choćby spędzanie wolnego czasu (sposób spędzania wolnego czasu może znaczyć naprawdę wiele). Wypada także zatrzymać się przy pasjach – co, jeśli jakaś pasja z biegiem lat nie uległa zmianie?

W ten sposób dochodzimy do umiejętności i kompetencji. Czasem można usłyszeć o tym, że jedna praca jest łatwa, a inna trudna. To prawda, aczkolwiek dobrze pamiętać o tym, że zawsze potrzeba jakichś umiejętności i kompetencji. Należy także sprawdzić, czy uzdolnienia pokrywają się z wymogami danego zawodu. Można również dodać, że warto pomyśleć o doradztwie zawodowym – mowa o zorientowaniu się we współczesnym rynku pracy.

Nie możemy też zapomnieć o predyspozycjach psychicznych i fizycznych. Niektóre zawody wymagają pracy w grupie, a nie wszyscy potrafią tworzyć dobre zespoły. Można też oczywiście odwrócić sytuację. Przy predyspozycjach fizycznych sprawa jest prosta – są zawody, które wymagają sporej siły – jeżeli jej nie masz, daną propozycję musisz pominąć.

Wskazane jest także przeprowadzenie analizy rynku pracy. Mówiąc prostszym językiem, chodzi o zapotrzebowanie na pracowników poszczególnych profesji.

Brak gwarancji

Gwarancji nigdy nie ma (wiele może się wydarzyć), aczkolwiek najważniejsze to dać sobie szansę. Praca w wymarzonym zawodzie to wielkie szczęście. Rzecz jasna zarobki też mają ogromne znaczenie, ale jeśli człowiek będzie się spełniał, to odpowiednio wysokie zarobki nie powinny stanowić przeszkody.