Asertywność – cecha, która przydaje się w życiu

Dlaczego tak dużo osób ma problem z byciem asertywnym? Wydaje się, że niektórym osobom jest trudno odnaleźć się pomiędzy zachowaniem biernym a agresywnym. Często boimy się, że kogoś zranimy odmawiając, czasami nie umiemy wyrażać własnych potrzeb. Asertywności można jednak się nauczyć.

Czym właściwie jest asertywność?

Można ją zdefiniować, jako umiejętność wyrażania własnych potrzeb jednocześnie szanując zachowania i pragnienia otaczających nas ludzi. Asertywność to także umiejętność wysłuchania opinii innych osób, a także poszanowanie własnych i cudzych emocji. Agresywne reagowanie na czyjąś odmienność poglądów oraz przekonywanie innych do własnych racji z pewnością nie uczyni nas bardziej asertywnymi.

Osoba asertywna, czyli jaka?

Człowiek asertywny posiada mocno rozwinięte poczucie własnej wartości. Dlatego nie ma w nim potrzeby udawadniania wszystkim dookoła swoich racji. Przede wszystkim potrafi kontrolować swoje emocje i nie ulega łatwo wpływom innych osób. Potrafi się komunikować w jasny sposób i nie jest osobą egocentryczną. Umie wyrażać swoje potrzeby i emocje. Z pewnością jest otwarty na zmiany i wie, że sobie poradzi z różnymi przeciwnościami losu. Potrafi szanować swoje i cudze racje, w sytuacji konfliktowej szuka rozwiązania, potrafi iść na kompromis. Osoby asertywne są pewne swojej wartości, dlatego mniej dotkliwie odczuwają krytykę ze strony innych osób.

Czy można zwiększyć w sobie asertywność?

Oczywiście, że tak! Asertywności można się nauczyć, a nawet powinno się ją stale ćwiczyć. Najpierw przyjrzyj się temu, w jaki sposób w ogóle komunikujesz się z innymi. Czy mówisz prostymi zdaniami? Jakiego tonu głosu używasz, czy nie mówisz za cicho lub za głośno. Co wyraża Twoja mowa ciała, czy umiesz nad nią zapanować? Poćwicz z bliską osobą przed lustrem przykładowe trudne sytuacje z życia zawodowego, domowego lub szkoły. Jeśli chcesz uzyskać szybkie efekty i profesjonalne wsparcie znajdź warsztaty z asertywności w swoim mieście.

Zacznij odmawiać bez poczucia winy

Na początku nie będzie Ci łatwo. Twoje najbliższe otoczenie pewnie zdążyło się przyzwyczaić, że jesteś uczynny, miły i zawsze można na Ciebie liczyć. Nadal tak będzie, ale tylko wtedy, gdy Ty tak zdecydujesz. Na początku poćwicz trochę i odmawiaj przy mniejszych prośbach. Używaj prawdziwych argumentów i mów spokojnie. Naucz się wyznaczać własne granice, których innym nie wolno przekraczać. Przede wszystkim bądź ze sobą szczery i wyrażaj głośno swoje potrzeby i uczucia.