Czy single są dyskryminowani w Polsce?

W naszym kraju żyje około 20% singli. Samotne osoby to dla pracodawców idealni pracownicy. Przede wszystkim nie biorą opieki na dzieci, na wczasy wyjeżdżają po okresie wakacyjnym, mogą zostawać po godzinach. Czy single nie czują się dyskryminowani w Polsce?

Single są często wykorzystywani w pracy

Większość pracodawców docenia, że ma w swoim zespole singli. Podróże służbowe czy wyjazdy zagraniczne nie stanowią dla nich problemu. Osoby bezdzietne nie muszą organizować opieki dla dzieci w razie choroby, planować urlopu tylko w okresie wakacji lub ferii zimowych. Telefony z przedszkola czy ze szkoły również się nie urywają. Niewątpliwie pracodawcy wykorzystują ten fakt.

Dlatego wielu singli czuje się wykorzystywanych w pracy. Częściej niż ich koledzy posiadający rodziny spotykają się z prośbami o zostawanie po godzinach, czy brania na siebie dodatkowych projektów.  Oczywiście przychodzenie do pracy w dni wolne również nie należy do rzadkości. Szef najczęściej z góry zakłada, że skoro singiel nie ma rodziny to nie ma nic do roboty popołudniami i w wolne dni.

Singlom trudniej jest otrzymać kredyt hipoteczny

Oczywiście banki udzielają kredytów mieszkaniowych singlom. Jednak ponoszą większe ryzyko udzielenia takich długoterminowych pożyczek. W przypadku rodzin spłata rat uzależniona jest od dochodu obojga małżonków. Dlatego jeżeli jedno z nich straci pracę, to drugie będzie w stanie nadal wypełniać zobowiązania wobec banku.

Rata kredytu osoby samotnej z reguły jest wyższa od tej płaconej przez rodziny. Banki zabezpieczają się poprzez obowiązkowe ubezpieczenie dla singli na wypadek utraty przez nich dochodu. W wyniku choroby lub śmierci kredytobiorcy zobowiązanie zostanie automatycznie wypłacone z polisy na życie.

Od rodzin z dziećmi nie wymaga się zabezpieczenia w postaci polisy na życie. Ryzyko śmierci obojga kredytobiorców jest, bowiem nieduże. Bank może rodzinie jedynie zaproponować ubezpieczenie od utraty pracy, ale zazwyczaj nie wpływa ono na obniżenie raty kredytu hipotetycznego. Zarówno singiel jak i rodzina musi posiadać wymaganą kwotę wpłaty własnej.