Jak sobie radzić latem w ciąży?

Ciąża to dla kobiety wyjątkowy czas. Oczekiwanie na dziecko wiąże się również z ogromnym wysiłkiem dla kobiecego organizmu. Szczególnie latem ciężarne mogą odczuwać gorsze samopoczucie, ciągłe pragnienie, opuchlizny i zmęczenie. Co robić, aby przetrwać letni czas, a jednocześnie nie zaszkodzić sobie i dziecku?

Nawadniaj organizm

W upalne dni bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Kobiety w ciąży szczególnie muszą o tym pamiętać, razem z potem wypłukiwane są z ich organizmu bardzo cenne pierwiastki takie jak sód, potas, wapno i magnez. Niedobór tych składników może doprowadzać do częstych i bolesnych skurczy oraz obrzęków nóg. Najlepiej pij dziennie minimum 2 litry wody mineralnej średnio mineralizowanej, ogranicz picie kawy oraz mocnej herbaty, gdyż kofeina posiada właściwości moczopędne.

Unikaj bezpośredniego wystawiania skóry na słońce

Umiarkowane opalanie w ciąży jest dozwolone, gdyż sprzyja naturalnej syntezie witaminy D3, a także wytwarzaniu potrzebnych przyszłej mamie endorfin. Korzystanie ze słońca jest bezpieczne pod warunkiem, że nie wystawiamy skóry na promieniowanie UVB i UVA w godzinach szczytu (11-16) i stosujemy krem z najwyższym filtrem 50 +. W okresie ciąży Twoja skóra narażona jest na powstawanie przebarwień zwłaszcza na twarzy, które są później trudne do usunięcia. Zawsze pamiętaj o częstym schładzaniu skóry, nawadnianiu organizmu i stosownym nakryciu głowy.

Noś przewiewne ubrania

W letnie dni najlepiej noś luźne bawełniane sukienki i tuniki, aby skóra mogła w nich oddychać. Ubrania nie powinny być ciemne, gdyż takie przyciągają dodatkowo promienie słoneczne. Wybieraj bieliznę wykonaną z włókien bawełnianych, a nie syntetycznych. Sztuczne materiały są mało przyjazne dla skóry, mogą powodować namnażanie grzybów i bakterii, co doprowadza nierzadko do upławów i groźnych infekcji w ciąży.

Postaw na zdrową i zbilansowaną dietę

Latem nietrudno o świeże owoce i warzywa. Jako przyszła mama powinnaś włączyć je jak najczęściej do swojej diety. Pamiętaj jednak o każdorazowym i dokładnym ich myciu przed spożyciem. W nieumytych jarzynach i owocach mogą znajdować się pasożyty toksoplazmozy przenoszone przez koty, które są szczególnie niebezpieczne dla Twojego maluszka.