5 rzeczy do zrobienia przed wyjazdem na wakacje. Musisz o tym pamiętać zanim zaczniesz urlop

Na urlop z utęsknieniem czekamy cały rok. Z przyjemnością wybieramy miejsce, w które pojedziemy, szukamy noclegu, wybieramy atrakcje i sposób dotarcia na miejsce. Jednak, aby wakacje były udane, warto zadbać jeszcze o kilka innych rzeczy, które pozwolą nam odpoczywać ze spokojną głową.

1. Sprawdź, czy masz wszystkie potrzebne dokumenty

Już kilka miesięcy przed wyjazdem na wakacje warto upewnić się, że mamy wszystkie dokumenty, które będą niezbędne podczas wyjazdu. Mowa o dowodzie, jeśli wybieramy się na teren Unii Europejskiej lub paszporcie, z którym dotrzemy również poza UE. Ponadto, należy pamiętać o wizycie w oddziale NFZ i wyrobieniu karty EKUZ, z którą w razie choroby będziemy mogli skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej w miejscu pobytu na terenie UE.

2. Zabierz kopię dowodu i paszportu

Bardzo ważną czynnością, którą należy wykonać przed wyjazdem na wakacje jest kserokopia dokumentu lub paszportu. W razie kradzieży lub zgubienia oryginałów, kserokopia uratuje nas z opresji. Cały czas będziemy mieć coś, co potwierdzi naszą tożsamość i przyspieszy cały proces. Jeśli zgubimy dokumenty poza granicą Polski, należy udać się na lokalny posterunek policji i do polskiego konsulatu. Jeśli tego nie zrobimy, ubezpieczalnia może nie wypłacić odszkodowania.

3. Przekaż obowiązki w pracy

Chyba nikt z nas nie lubi być ciałem na wakacjach, a głową w pracy. Jeśli chcemy uniknąć zbędnych maili i telefonów podczas urlopu, warto przed wyjazdem zadbać o przekazanie wszystkich obowiązków kompetentnej osobie. Należy również pamiętać o przekierowaniu maila i telefonu oraz ustawieniu automatycznej odpowiedzi z informacją z kim się kontaktować podczas naszej nieobecności.

4. Sprawdź rabaty na miejscu

Jeśli organizujemy podróż bez pomocy biura podróży, warto wcześniej sprawdzić dostępne atrakcje oraz zniżki jakie możemy na nie uzyskać. Wiele miast posiada specjalne karty turysty, z którymi zwiedzanie jest dużo tańsze. Ponadto, w cenie często zawarte są bilety na komunikację miejską. Dzięki karcie turysty nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale również sprawnie zaplanujesz zwiedzanie.

5. Sprawdź, jak kupić internet na miejscu

Polscy operatorzy oferują często kilka GB danych w ramach roamingu, jednak nie jest to wystarczająca ilość, aby wystarczyła na tydzień czy dwa tygodnie wakacji. Dlatego warto zorientować się w jaki sposób tanio kupić internet na miejscu. Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie operatora w kraju, do którego jedziemy i kupienie na miejscu karty z pakietem internetu. Dzięki temu, będziemy rozliczani według stawek krajowych, a nie zagranicznych.