Jak zachęcić dzieci do aktywności fizycznej – jaki sprzęt wybrać?

Dlaczego ruch jest taki ważny i jak zachęcić dzieci do aktywności fizycznej?

Jak już zostało zaznaczone na wstępie regularna aktywność fizyczna sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka – fizycznemu oraz emocjonalnemu. Dba o jego kondycję, wydolność i dobre samopoczucie. Stwarza warunki do kształtowania nowych umiejętności i doskonalenia już dobytych. Ponadto stanowi świetną zabawę – zarówno samodzielną, jak i w gronie rówieśników. W grupie dzieci uczą się wspólnej zabawy i rozwijają swoje umiejętności społeczne – np. dzielenia się, czekania na swoją kolej.

Jak więc zachęcić dziecko do zabawy na świeżym powietrzu? Najlepszym sposobem jest regularne korzystanie z atrakcji dostępnych na placach zabaw, bądź tworzenie ich we własnym ogrodzie. Dzieci uwielbiają się bawić, ale też podejmować wyzwania. Nowoczesny sprzęt sportowy dla dzieci do ogrodu i na place zabaw stwarza im doskonałe warunki do zabawy ruchowej, pokonywania przeszkód i stawiania czoła wyzwaniom. Wpływa więc na aktywizację sportową dzieci, skutecznie zachęcając ich do podejmowania aktywności fizycznej, utwierdzając je w przekonaniu, że ruch to świetna zabawa.

Sprzęt sportowy dla dzieci do ogrodu i na plac zabaw – jaki wybrać?

Warto pamiętać, że to, co dorosłym może nie sprawiać przyjemności, dla dzieci stanowi fantastyczną zabawę. Dobrym przykładem będzie tu karuzela, którą dzieci uwielbiają – a im młodsze, tym chętniej z niej korzystają. Wynika to z tego, iż dzieci potrzebują stymulacji błędnika, którą właśnie karuzele im zapewniają. Karuzele do ogrodu czy na plac zabaw mogą mieć różną postać. Może to być karuzela:

 • z siedziskiem – zamknięta lub otwarta;
 • tarczowa;
 • krzyżowa;
 • typu twist.

Jej wybór zależy od preferencji dziecka.

Obowiązkowym wyposażeniem placów zabaw – domowych i publicznych są huśtawki i bujaki. Dzieci je kochają, podobnie jak karuzele. Co więcej, bardzo pozytywnie wpływają one na rozwój dziecka.:

 • kształtują zmysł równowagi;
 • działają uspokajająco;
 • kształtują koordynację ruchową.

W przypadku huśtawek mamy również dużą różnorodność. W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji można nabyć huśtawki:

 • pojedyncze;
 • podwójne;
 • typu Bocianie Gniazdo;
 • łączone – klasyczna huśtawka i Bocianie Gniazdo;
 • typu ważka – pojedyncza, podwójna;
 • z siedziskiem kubełkowym dla najmłodszych lub klasycznym, gumowym dla nieci starszych dzieci.

Ponadto fajną rozrywkę stanowią bujaki na sprężynie.

Bardzo atrakcyjnym dla dziecka sprzętem dedykowanym na place zabaw są zjazdy linowe oraz różnego typu linaria. Niepohamowana potrzeba wspinania się pojawia się już u maluchów i wynika ona z potrzeby usprawniania swoich ruchów oraz ich koordynacji, poznawania ograniczeń własnego ciała, jak również rozbudowania swojej siły i masy mięśniowej.

Z tego też powodu warto wspierać dziecko w ich rozwoju umożliwiając mu kontrolowane i bezpieczne wspinanie się, korzystając z linariów różnej maści – obrotowych, z liny zbrojnej, typu Diamond, Firry. Perry. Z całą pewnością będą dla dziecka doskonałą atrakcją – pełną wyzwań i skutecznie zachęcającą go do aktywności sportowej na świeżym powietrzu.

Godne uwagi są również zjazdy linowe. Jest to sprzęt dedykowany publicznym placom zabaw, a dzieci chętnie z niego korzystają. I bardzo dobrze, bo pomagają im rozwijać umiejętność balansowania oraz koordynację ruchową, ćwiczyć zręczność i chwytność. Sprzęt na plac zabaw oraz do ogrodu oferuje renomowany producent sprzętu sportowego Sport Transfer.