Czy mam vibrato?

Jeżeli interesuje Cię muzyka, z pewnością dane było Ci usłyszeć o tym, że ktoś ma vibrato. Czy jednak wiesz, o czym mowa?

Jeśli nie wiesz, zaraz wszystkiego się dowiesz.

O co chodzi?

Najkrócej mówiąc, vibrato to określenie regularnych, pulsujących i niewielkich zmian wysokości dźwięku. Maksymalna zmiana to pół tonu (warto jednak dodać, że zmiana o pół tonu następuje rzadko). Nie ulega wątpliwości, że dla kogoś nieinteresującego się muzyką, jest to trudne do zrozumienia.

Można też powiedzieć, że w pewnych sytuacjach potrzebny jest czas.

Z czym związane jest vibrato?

Skoro wprowadzenie za nami, nie pozostaje nic innego jak skupić się na charakterystyce. Zacznijmy może od tego, że vibrato charakteryzuje się częstością i zakresem zmian wysokości dźwięku (są to dwa podstawowe parametry).

Niektórzy mogą zapytać, w jakich okolicznościach może zostać wykorzystane vibrato? Od razu odpowiadając, możemy wyróżnić dwie sytuacje – śpiew i grę na instrumencie (aczkolwiek nie chodzi o wszystkie instrumenty). Vibrato można uzyskać choćby przez zmiany naprężenia mięśni. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie dotyczy to wszystkich mięśni – liczą się mięśnie, które uczestniczą w generowaniu głosu w śpiewie. Odnosząc się do instrumentów, załóżmy, że masz instrument strunowy z gryfem. W takim przypadku potrzebne jest chwiejne poruszanie lewą dłonią.

Na temat vibrato można mówić bardzo długo. Zresztą wystarczy spojrzeć na historię – vibrato jeszcze nie tak dawno (do pierwszej połowy XX wieku) funkcjonowało jako sporadyczny ozdobnik. Dotyczyło to dłuższych nut, jak i końca frazy.