O czym pamiętać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Bezsenna noc, drżenie rąk i mnóstwo wątpliwości oraz obaw to częste dolegliwości odczuwane przez osoby, które oczekują na rozmowę kwalifikacyjną. Tak silny stres może negatywnie wpłynąć na wynik rozmowy, dlatego warto odpowiednio przygotować się do spotkania, aby poczuć się pewnie i komfortowo. Odpowiednie przygotowanie pomoże nam zredukować stres przed rozmową kwalifikacyjną, a także poradzić sobie z nim w jej trakcie.

O czym pamiętać biorąc udział w spotkaniu rekrutacyjnym do naszej wymarzonej pracy?

Przede wszystkim miejmy na uwadze, że na rozmowie kwalifikacyjnej zostaniemy zapytani o nasze dotychczasowe doświadczenia i obowiązki w poprzednich miejscach pracy. Pamiętajmy, że nietaktem jest wypowiadanie się o poprzednim pracodawcy w negatywny sposób. Powinniśmy położyć specjalny nacisk na to, za co byliśmy odpowiedzialni na poprzednich stanowiskach. Dobrym pomysłem będzie sporządzenie listy, która pozwoli naszemu rozmówcy dostrzec nasze zalety i umiejętności.

Kolejną rzeczą, o którą warto zadbać, jest dowiedzenie się, czym zajmuje się firma, jakie stawia sobie cele i od kiedy istnieje na rynku. Z pewnością ta wiedza może pomóc nam zabłysnąć podczas rozmowy o pracę. Warto także przygotować sobie odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z branżą, w której chcielibyśmy pracować.

Dobrym pomysłem będzie także zainteresowanie się tym, ile zarabiają specjaliści na stanowiskach podobnych do tego, o które się staramy, ponieważ na rozmowach kwalifikacyjnych bardzo często pada pytanie o to, ile chcielibyśmy zarabiać po otrzymaniu pracy w danej firmie.

Pamiętajmy również o tym, że potencjalny pracodawca może próbować poznać nas nie tylko na rozmowie kwalifikacyjnej, ale również wcześniej, dlatego że dbajmy o to, aby na naszych profilach społecznościowych i nie znalazło się coś, co mogłoby przysporzyć nam wstydu, a także przeszkodzić w otrzymaniu pracy.

Niezwykle ważną kwestią jest również to, jak będziemy wyglądać na rozmowie kwalifikacyjnej. Pierwsze wrażenie, jakie sprawimy na osobie prowadzącej rekrutację, może w dużej mierze wpłynąć na wynik całego spotkania. Powinniśmy wybrać elegancki strój i postawić na niezbyt krzykliwy makijaż oraz dodatki. Jeśli firma masz własny dress code, to możemy zastosować go już na rozmowie kwalifikacyjnej. Pamiętajmy również o tym, aby nie przesadzać z perfumami i odsłanianie ciała, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na wynik rozmowy.

Jeśli miejsce, w którym będziemy odbywać rozmowę, jest dość odległe od naszego miejsca zamieszkania, to zaplanujmy podróż wcześniej, aby oszacować, jak dojechać na miejsce i ile czasu może nam to zająć, a także przygotować sobie zapas kilkunastu minut na ewentualne korki. Spóźnienie jest nieeleganckie i może zaprzepaścić nasze szanse na otrzymanie pracy.

Jeśli mimo odpowiedniego przygotowania nie czujemy się pewnie przed rozmową kwalifikacyjną, dobrym pomysłem będzie poproszenie zaufanej osoby o to, aby przećwiczyła z nami odpowiadanie na pytania, które mogą paść w trakcie spotkania. Dzięki takiemu treningowi możemy wyłapać ewentualne błędy podczas rozmowy takie jak mówienie zbyt szybko, czy nerwowe tiki, które nie są pożądane przez rekruterów, ponieważ świadczą o kiepskim radzeniu sobie w sytuacjach stresowych, które zdarzają się również podczas pracy.