Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?

Kupno używanego samochodu pozwala zaoszczędzić nam dużo gotówki w porównaniu do tego, ile wydalibyśmy na nowy pojazd. Niezależnie od tego, czy szukamy taniego auta starszej daty, czy może swojej wymarzonej maszyny, na rynku samochodów używanych mamy do dyspozycji ogromny wybór.

Pamiętajmy, jednak że wybierając auto z rynku samochodów używanych, musimy być niezwykle ostrożni, aby zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie użytkowania zakupionego samochodu z drugiej ręki. Często sprzedawcy zatajają wady, a także przeszłość sprzedawanego samochodu.

Na co zwrócić szczególną uwagę i o czym pamiętać podczas poszukiwań?

Przy zakupie używanego pojazdu niezbędne jest sprawdzenie historii samochodu. Na rynku istnieje wiele firm, które za odpowiednią opłatą dostarczą nam informacje na temat wybranego przez nas pojazdu. Musimy pamiętać o tym, że nie wszystkie usterki widoczne są gołym okiem, dlatego warto zainwestować w kompleksowe sprawdzenie auta.

Taka kontrola pozwoli nam również ocenić, czy rzeczywista wartość pojazdu pokrywa się z ceną proponowaną przez właściciela samochodu. Warto również zorientować się, za jakie kwoty dany model wystawiają inni sprzedający.

Jeśli umawiamy się na oględziny samochodu, to warto pamiętać o tym, że gdy jest ciemno lub deszczowo możemy nie zauważyć różnych mankamentów samochodu. Podczas oględzin szczególną uwagę zwróćmy na to, czy pod maską i pod samochodem nie ma rdzy lub oznak, że samochód kiedykolwiek uległ wypadkowi.

Przed zakupem warto również poprosić sprzedawcę o okazanie dokumentu rejestracyjnego samochodu, ponieważ zawiera on dane zarówno aktualnego posiadacza pojazdu, jak i wszystkich poprzednich. Dzięki dokumentom możemy również zweryfikować, czy numer VIN widniejący na samochodzie jest zgodny z tym widniejącym na dokumentach.

Musimy zwrócić również uwagę na wszystkie szczegóły takie jak to, czy okna otwierają się bez żadnych zastrzeżeń, czy zamki się nie zacinają, a także czy przebieg samochodu nie jest podejrzanie niski w stosunku do jego wieku.

Na rynku samochodów używanych istnieje wiele nielegalnych praktyk takich jak spawanie ze sobą kilku pojazdów, które zostały uszkodzone w wypadkach i sprzedawanie takich samochodów niczego nieświadomym kierowcom. Na oględziny samochodu warto zabrać ze sobą zaufanego mechanika, który dokona analizy stanu pojazdu, co w wielu przypadkach pomaga uniknąć zakupu od oszustów.

Dobrym pomysłem jest odbycia jazdy próbnej, która pozwoli nam sprawdzić, czy w trakcie jazdy nie pojawiają się żadne problemy z samochodem. Jazdę próbną możemy odbyć z pasażerem postaci właściciela pojazdu, jeśli ten będzie miał obawy co do naszej uczciwości. W taką podróż warto zabrać również mechanika, który wyłapie ewentualne problemy, których my prowadząc samochód, nie zauważymy.

Warto pamiętać o tym, że z pewnością jest wielu bardzo uczciwych sprzedawców, ale istnieją również tacy, którzy stosują nieuczciwe praktyki. Kupując auto, zadbajmy o to, aby nie zaufać sprzedawcom znajdującym się w tej drugiej grupie.