Kiedy warto zatrudnić korepetytora dla swojego dziecka?

Zatrudnienie korepetytora to niezwykle skuteczny sposób, aby pomóc dziecku w osiągnięciu postępów w nauce. Korepetycje wiążą się z zainwestowaniem w nie czasu i pieniędzy dlatego wiele osób zastanawia się, kiedy warto zatrudnić indywidualnego nauczyciela dla swojego dziecka. Jeśli nasze dziecko potrzebuje lub chce pomocy w nauce, to powinniśmy zastanowić się, czy właśnie teraz jest właściwy moment na zatrudnienie korepetytora, czy może poradzimy sobie z pomocą dziecku samodzielnie.

W ciągu ostatnich lat korepetycje zyskują na popularności i są udzielane zarówno przez nauczycieli, jak i studentów, a także absolwentów starszych klas. Z korepetycji korzystają zarówno ośmiolatki, jak i osiemnastolatki. Korepetycje nie zawsze muszą oznaczać problemy w nauce, często również są fantastycznym sposobem na zachętę i powtórzenie materiału, a także zwiększenie pewności siebie ucznia, który czuje się niepewnie podczas odpowiedzi ustnych, czy sprawdzianów mimo swoich umiejętności.

Udział w korepetycjach pozaszkolnych posiada zarówno wady, jak i zalety, dlatego często rodzicom ciężko podjąć decyzję dotyczącą tego, czy zainwestować w taką formę dodatkowej pomocy. Pamiętajmy o tym, że korepetycje to nie tylko pomoc w poprawieniu ocen w szkole, ale również szereg innych korzyści. Musimy mieć również na uwadze, że korepetycje mogą nie sprawdzić się w przypadku niektórych dzieci i przynieść niewielkie efekty lub nie przynieś ich wcale.

Kiedy zatem warto zatrudnić korepetytora?

Jedną z sytuacji, w których warto zainwestować w korepetycje, jest ta, kiedy nasze dziecko jest zdolne i przyswaja informacje, jednak nie nadąża za tempem narzuconym przez nauczyciela i potrzebuje nieco więcej pracy nad przerobionym w szkole materiałem. W tym wypadku nie chodzi o brak umiejętności, ale o fakt, że jeśli nasze dziecko będzie opóźnione w nauce w stosunku do swoich rówieśników może nie poradzić sobie na następnych zajęciach, jednak po powtórzeniu materiału bez problemu zrozumie wszystkie tematy poruszane na kolejnych lekcjach.

Korepetycje to doskonały sposób również w przypadku kiedy nasze dziecko chorowało przez dłuższy czas i musi nadrobić materiał przerabiany w szkole podczas jego nieobecności. Niezależnie od wieku dziecka takie zadanie jest niezwykle trudne, dlatego warto zadbać o to, aby miało ono wsparcie postaci korepetytora.

Często również bywa tak, że mimo najszczerszych chęci i zapału do nauki nasza pociecha nie jest w stanie zrozumieć zagadnień poruszanych na lekcji. Każdy nauczyciel ma swój własny sposób na omawianie danego materiału i często korepetytor dzięki indywidualnemu podejściu może rozjaśnić naszemu dziecku kwestie poruszane na lekcji, których to nie zrozumiało w trakcie jej trwania.

W przypadku młodzieży korepetycje to doskonały sposób na przygotowanie się do matury oraz ważnych egzaminów. Doświadczeni korepetytorzy przygotują ucznia nie tylko z egzaminu pisemnego, ale także do prezentacji ustnej, dzięki czemu młodzi ludzie mają znacznie większe szanse na dostanie się do wymarzonej szkoły.

Kiedy nie warto inwestować w korepetycje?

Wiele osób zapomina o tym, że dzieci również potrzebują czasu na wypoczynek. Zatrudnienie korepetytora nie jest dobrym pomysłem, kiedy nasze dziecko ma ogromną ilość zajęć pozalekcyjnych, zajęcia szkolne i mało czasu na regenerację. W takiej sytuacji warto pomyśleć, czy gorsze wyniki w nauce nie wynikają ze zmęczenia, a nie z braku umiejętności.

Kolejną sytuacją, w której korepetycje są zbędne, jest posiadanie przez nasze dziecko dobrych ocen. Często rodzice chcą, aby dobre oceny ich dzieci poprawiały na jeszcze lepsze, ale bądźmy szczerzy, nie ma to najmniejszego sensu. Jeśli nasze dziecko ma dobre wyniki w nauce, cieszmy się tym, zamiast wymagać od niego morderczej pracy ponad jego siły.