Żarówki halogenowe do samochodu

To rodzaj żarówek samochodowych, które wytwarzają światło poprzez umieszczony w nich żarnik, najczęściej wykonany z wolframu. Prąd przepływający przez ten mental i jego opór elektryczny sprawiają, że rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury i emituje światło. Aby żarnik nie przepalił się zbyt szubko, wnętrze takiej żarówki wypełnione jest gazem szlachetnym, który bardzo słabo reaguje z innymi pierwiastkami. We wnętrzu znajduje się też niewielka ilość jakiegoś pierwiastka z grupy fluorowców, zwanych też halogenami, czemu ten typ żarówek zawdzięcza swoją nazwę.

Halogen gra w tym typie żarówek niezwykle ważną rolę. Zapobiega bowiem osadzaniu się wypalonego wolframu na wewnętrznej powierzchni żarówki, a co za tym idzie, jej ciemnieniu. Dzieje się tak, ponieważ halogen wchodzi w reakcje z parami wolframu unoszącymi się wewnątrz żarówki. Następnie krążący związek halogenu i wolframu trafia na rozgrzany do wysokiej temperatury żarnik i ulega rozpadowi na halogen i wolfram. W ten sposób budulec żarnika wraca na swoje miejsce. Można więc powiedzieć, że żarnik w żarówkach halogenowych potrafi się regenerować.

To jednak niejedyna zaleta zastosowania halogenu. Dzięki niemu żarnik jest w stanie rozgrzać się do wyższej temperatury niż w przypadku standardowej żarówki żarowych, przez co żarówka emituje więcej światła.

Zalety żarówek halogenowych w samochodach osobowych

  • Cenażarówki halogenowe do samochodu nie są już najnowsze, przez co technologia ich produkcji jest zoptymalizowana i masowa. Dzięki temu żarówki te są tańsze od nowocześniejszych rozwiązań.
  • Popularność — żarówki te są niezwykle popularne na całym świecie. W związku z tym w wypadku awarii będziesz w stanie kupić taką żarówkę w każdym sklepie z częściami samochodowymi, czy stacji benzynowej.

Wady żarówek halogenowych

  • Awaryjność — nigdy nie było tajemnicą, że żarówki halogenowe nie są szczególnie trwałe. Jednak dopiero pojawienie się żarówek LED pokazało, jak długo żarówka jest w stanie świecić, i jak blado wypada przy niej żarówka halogenowa.
  • Pobór prądu — żarówki halogenowe świecą jasno, ale potrzebują do tego sporej ilości prądu, co z kolei wpływa na nieco wyższe zużycie paliwa.