Zdrowie psychiczne

Dbałość o zdrowie psychiczne to niezwykle ważny temat. Niektórzy mogą powiedzieć, że najlepszym rozwiązaniem jest poszukanie profesjonalnego wsparcia, ale to nie takie proste. Profesjonalne wsparcie jest nieocenione, tylko że takie wsparcie to nie wszystko.

Czy pamiętamy o zdrowiu psychicznym?

Na początek pytanie – czy zdrowie psychiczne to nie jest coś, o czym często zapominamy? Można przypuszczać, że ludzie mają różny pogląd na ten temat. Ponadto wyobraźmy sobie, że trzeba zmagać się z problemem fizycznym – w takiej sytuacji udanie się do lekarza, wydaje się czymś normalnym. Niektórzy mogą stwierdzić, że to przecież nie to samo, ale takie myślenie jest złe. Oczywiście to nie jest dokładnie to samo, ale w obu przypadkach mamy coś, czego nie wolno lekceważyć.

Dobrze też mieć na uwadze, że zdrowie fizyczne ma sporo wspólnego z psychicznym. Kiedy choruje ciało, samopoczucie psychiczne ulega pogorszeniu. Przykładów nie trzeba daleko szukać – wystarczy pomyśleć o sportowcach, którzy nie mogą występować przez dłuższy czas. Tacy sportowcy mogą mierzyć się z nieprzyjemnymi myślami. Gdy mamy do czynienia z kłopotem psychicznym, może dojść choćby do zaburzeń psychosomatycznych. Dla niezorientowanych – zaburzenia psychosomatyczne to dolegliwości cielesne, których podłoże znajduje się w psychice.

Przeciwdziałanie problemom

Gdy dzieje się coś niepokojącego, należy szukać wsparcia, ale musimy pamiętać jeszcze o jednej sprawie – chodzi o przeciwdziałanie. Co robić, aby problemy się nie pojawiały?

Rzecz jasna trudno mówić o jakiejś recepcie – są wskazówki, które powinny pomóc. Jedną ze wskazówek jest znalezienie czasu na odpoczynek. Krótko mówiąc, musisz mieć siłę do walki. Ważna jest też obserwacja myśli i emocjimyśli i emocje należy zaakceptować. Co więcej, trzeba jeszcze umieć sobie z nimi radzić. Ktoś może powiedzieć, że lepszym wyjściem jest tłumienie nieprzyjemnych emocji, ale nic podobnego. Tłumienie nieprzyjemnych emocji to rozwiązanie, które pomoże na chwilę. Do obserwacji można (czy nawet wręcz trzeba) też dodać zwracanie uwagi na niepokojące objawy psychiczne. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepiej.

Więcej przeczytasz tutaj.