Odpowiedni przebieg rozmowy

Rozmowa to temat, który można sprowadzić do dwóch płaszczyzn – są osoby nieśmiałe i takie, które bez problemu nawiązują nowe znajomości. To prawda, aczkolwiek warto pamiętać o tym, że podczas konwersacji możliwe są wpadki.

Od czegoś trzeba zacząć

Zacznijmy od początku, czyli rozpoczęcia rozmowy – osoby nieśmiałe mogą mieć z tym spory kłopot. Niektórzy mogą stwierdzić, że potrzeba pewności siebie, ale mówienie wyłącznie o pewności siebie nie jest najlepszym podejściem.

Duże znaczenie ma choćby rozwijanie własnych zainteresowań i ciekawość świata. Podczas każdej rozmowy znaczenie ma odnalezienie wspólnej płaszczyzny. Kiedy człowiek ma niewiele zainteresowań, trudno będzie o porozumienie. Nawet pewność siebie niewiele zmieni. Warto również mieć na uwadze, że szukanie punktów wspólnych może przebiegać na różne sposobymożna np. zapytać o radę. Nawiasem mówiąc, prośba o radę oznacza wpłynięcie na samopoczucie drugiej strony. Dobrze też zadać sobie pytanie, jak mogę zdefiniować rozmowę? Pytanie teoretycznie banalne, ale czy praktycznie też? Wszyscy muszą pamiętać, że rozmowę można określić mówieniem, słuchaniem i próbą znalezienia wspólnej płaszczyzny. Gdyby komuś zależało na jakimś konkrecie, można powiedzieć tylko tyle, że za popularne tematy należy uznać zainteresowania, podróże i marzenia.

Nie o wszystkim się rozmawia

Bardzo ważne jest też to, że niektórych tematów nie wolno poruszać. Krótko mówiąc, pytania mogą prowadzić do konfliktu, jak i zwyczajnie nie pasować do sytuacji. Najpopularniejsze przykłady to z pewnością sprawy finansowe oraz kwestie religijne i rodzinne. Nie sposób też zapomnieć o tym, jak na ludzi działa polityka.

Nie zapominajmy także o tym, że rozmowa może mieć różny charakter, czego świetnym przykładem jest rozmowa kwalifikacyjna.