Śmiech ma niemałe znaczenie

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak często się śmiejemy? Zapewne nie i jest to błąd.

Nie ma powodów do radości

Ktoś może zapytać, z czego mam się śmiać, jak nie ma powodów do radości? Takie podejście jest zrozumiałe, ale nie do końca.

Oczywiście są sytuacje, kiedy nie ma mowy o uśmiechu (najlepszym przykładem jest pogrzeb). Niemniej jednak warto zadać sobie pytanie, czy nie jest tak, że koncentruję się wyłącznie na tym, co złe? Takie stawianie sprawy może wydawać się kontrowersyjne, ale o kontrowersji nie ma mowy. Mówiąc najprostszym językiem, zdaje się, że nie zawsze doceniamy to, co mamy. Można także dodać, że zawsze pojawia się kolejny cel. Stawianie przed sobą kolejnych celów nie jest niczym złym, ale trzeba pamiętać o tym, że łatwo się zatracić.

Śmiejemy się z innych

Niektórzy mogą powiedzieć, że lubimy śmiać się z innych. Pewnie tak jest i raczej nie ma w tym niczego złego (zakładając zachowanie umiaru). Z drugiej strony możemy mówić o tym, że niejednokrotnie mamy drogę jednokierunkową – ja mogę się z kogoś śmiać, ale inni ze mnie już nie mogą.

To jest rzecz jasna niezdrowe podejście, które pokazuje brak dystansu. Jest to też szkodzenie sobie – czy ludzie lubią ponuraków? Nawiązywanie znajomości to złożona sprawa, ale bycie osobą ponurą nie sprzyja długim relacjom.

Wpływanie na zdrowie

Wypada też ocenić śmiech pod kątem zdrowia. Być może dla wielu osób będzie to zaskoczenie, ale śmiech ma spore znaczenierozładowanie stresu, poprawa kondycji organizmu czy pomoc w odreagowaniu napięć, nerwów i lęków – trochę tego jest, prawda?

Naturalnie jest to jednak spore uproszczenie – wystarczy powiedzieć, że możemy mówić o lepszej odporności i poprawie wyglądu. Śmianie się nie kojarzy się z wysiłkiem fizycznym, ale powinno – kiedy człowiek się śmieje, w ciele mamy zmiany podobne do wysiłku fizycznego. Najłatwiej to sprawdzić na przykładzie serca, ponieważ podczas śmiania się serce zaczyna bić szybciej (czyli mamy analogię do wysiłku fizycznego).

Jak często się śmiejesz?

Jeżeli śmiejesz się rzadko, warto to zmienić. Dobrze też pamiętać o tym, aby umieć śmiać się nie tylko z innychotoczenie na pewno to doceni. Ważne jest również to, aby umieć właściwie oceniać realia – w zdecydowanej większości przypadków należy szukać jakiegoś powodu do radości.