Jaka antena do telewizji naziemnej?

Antena balkonowa

Zacznijmy od anten montowanych na zewnątrz. W sklepach spotkacie szereg modeli, które różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim parametrami. Część z nich posiada dodatkowy wzmacniacz sygnału. Jest on niepotrzebny w przypadku nowoczesnych telewizorów, które od razu wyposażone są w tego rodzaju urządzenie. Wzmacniacz przydaje się przede wszystkim w miejscach, w których siła sygnału nie jest wystarczająca.

Oprócz rodzaju anteny bardzo ważne jest jej odpowiednie ustawienie. Nie może być skierowana na sąsiadujące budynki czy na przykład na drzewo, które są naturalną przeszkodą w poprawnym odbiorze sygnału. Najlepiej montaż przeprowadzić na dachu lub na elewacji, co znacznie poprawi jakość obrazu. Czy można wykonać instalację antenową samodzielnie? Tak, nie jest to proces skomplikowany, ale jeśli macie w swoim otoczeniu liczne przeszkody, na przykład mieszkacie na osiedlu domków jednorodzinnych, lepiej poprosić o pomoc fachowego instalatora. Usługę pomoże wam sfinansować pożyczka pozabankowa.

Antena pokojowa

Wiele osób wybiera rozwiązania kompaktowe, czyli anteny DVB-T montowane w domu. Jest to doskonała opcja jedynie w sytuacji, gdy sygnał z nadajnika jest mocny. Są to najczęściej urządzenia panelowe, wyposażone we wspomniany wcześniej wzmacniacz. Ich montaż nie jest skomplikowany – wystarczy podłączyć przewód antenowy do gniazda telewizora, a wtyczkę zasilającą do kontaktu. Pamiętajcie jednak, że antena pokojowa nie może znaleźć się w przypadkowej lokalizacji. Powinniście znaleźć dla niej najlepsze miejsce, aby sygnał był właściwie odbierany z nadajnika.

Czy oprócz anteny potrzebujecie jakiegoś sprzętu do oglądania cyfrowej telewizji naziemnej? Tak. Jest to dekoder. Można go kupić w każdym niemal sklepie ze sprzętem RTV. Jeśli natomiast planujecie w najbliższym czasie inwestycję w nowy telewizor, wybierzcie odbiornik wyposażony w dekoder fabrycznie. W jego zakupie pomoże pożyczka pozabankowa. Tego rodzaju telewizor gwarantuje najlepszą jakość obrazu bez konieczności instalacji dodatkowego osprzętu, w tym także wzmacniacza.