Czy kreatywności da się nauczyć?

Kreatywność to dziś bardzo popularne słowo, którego używamy często i w wielu kontekstach. Jednak czym ona tak naprawdę jest? Czemu wszyscy o niej mówią, kim są osoby, które za kreatywne się postrzegają i czy to nie jest trochę tak, że gdzieś w drodze do dorosłego życia, tę wspaniałą cechę, tracimy i chociaż myślimy, że jesteśmy kreatywni to dalece mija się to z prawdą? O co tak naprawdę chodzi z tą kreatywnością? Czy utracona znika na zawsze, czy może podążając za zasadą: chcieć znaczy móc, możemy stwierdzić, że każdy, na nowo, może się jej nauczyć?

Rozpocznijmy od krótkiego wyjaśnienia czym jest kreatywność. Słownikowa definicja mówi, że jest to proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych idei, koncepcji, lub nowych skojarzeń, powiązań z istniejącymi już ideami i koncepcjami. Jednak mówiąc o czymś twórczym i pomysłowym, należałoby się bardziej wysilić. Z pomocą przychodzą najmłodsi, według nich kreatywność to sny albo kiedy masz do narysowania pudełko i nie rysujesz tylko pudełka. Kreatywność można też postrzegać jako otwartą głowę – na nowe możliwości, pomysły, realizacje. To brak obaw przed spróbowaniem czegoś innego. To wyznaczyć sobie cel i po prostu do niego płynąć, zgarniając po drodze wszystko co może się przydać w jego niebanalnym osiągnięciu.

W jaki sposób rozwinąć w sobie kreatywność?

Myśl odważnie

Po pierwsze, nie bojąc się porażki. Ciężko wpaść na twórczy pomysł, kiedy głowę przepełnia strach przed tym, że się nie uda, że zostaniemy wyśmiani, że inni są bardziej kreatywni. Daj sobie szansę na stworzenie czegoś, nie myśląc o konsekwencjach. Jak się nie uda, zrobisz to po raz kolejny, a być może, właśnie tworzysz dzieło sztuki.

Zacznij od tego, co już masz

Po drugie, zacznij od tego co masz. Niewiele jest na świecie geniuszy, którzy od razu wpadają na najlepszy pomysł. Zazwyczaj, to co twórcze, jest efektem ciężkiej i systematycznej pracy krok po kroku oraz wykorzystaniem tego co już istnieje. Dodaj coś, odejmij, myśl o tym, modyfikuj i tak w kółko, aż do powstania finalnego produktu Twojej wyobraźni. Bracia Wright stworzyli samolot, mając doświadczenie w produkcji rowerów, a Jan Gutenberg wynalazł maszynę do druku, wzorując się na prasie, wykorzystywanej do produkcji wina. Nic nie powstaje od tak, z niczego.

Otwórz się na to co nowe

Kolejna rzecz to nowe doświadczenia. Poznawaj ludzi, rozmawiaj, podróżuj, obserwuj. Bądź ciekawy i uważny. Zrób coś nowego. Nawet nie zauważysz, gdy w Twojej głowie pojawi się mnóstwo świeżych pomysłów. Czasami rozmowa z kimś może zainspirować Cię do tego stopnia, że rano obudzisz się i stwierdzisz, że właśnie nadszedł czas na całkowitą zmianę życia.

Po prostu to zrób

Ostatnia rzecz, o której należy pamiętać, to to, aby nigdy nie dać sobie wmówić, że nie możesz być kreatywny. Nawet jeśli wszyscy mówią Ci, że jest odwrotnie. Podążając za zdaniem wielkiego mistrza – Pablo Picasso, któremu kreatywności nie można odmówić. Pamiętaj: „Aby malować, musisz zamknąć oczy i zacząć śpiewać”. Zapomnij o tym, dlaczego to robisz, pozwól, aby tworzenie sprawiało Ci radość, niech sam proces będzie świetną zabawą.

1 komentarz w temacie “Czy kreatywności da się nauczyć?

  1. Moim zdaniem da się nauczyć tak jak wszystkiego w życiu!

Komentowanie wyłączone