Zmiana osobowości

Czy zmiana osobowości jest możliwa? Zapewne w przypadku tego pytania należy spodziewać się różnych odpowiedzi. W sumie zacznijmy może od czegoś innego – czy zdaje sobie sprawę z tego, czym jest osobowość? Pytanie nie jest tak proste, jak może się wydawać.

O czym mowa?

Być może wiele osób uważa, że chodzi o działania podejmowane przez człowieka. Rzeczywistość przedstawia się jednak nieco inaczej – działania zależne są też od przygotowania się oraz doraźnego stanu fizycznego i psychicznego. Osobowość można określić jako wewnętrzny system regulacji, który pozwala na adaptację oraz wewnętrzną integrację myśli, uczuć i zachowania. Ważne jest też, że mowa o jakimś konkretnym środowisku.

Co ciekawe, są różne definicje osobowości. Niemniej poprzestańmy na jednej.

Co wiadomo?

Skupiając się już na sednie sprawy, osobowość może zostać zmieniona, ale nie całkowicie. Weźmy sobie za przykład zmianę temperamentu – trudno wyobrazić sobie, że ktoś zmienia temperament. Być może dla wielu osób będzie to zaskoczenie – temperament uwarunkowany jest genetycznie. Zresztą dowodem na to są niemowlaki, nie wszystkie niemowlaki zachowują się tak samo i to nie jest przypadek. Być może pojawiło się pytanie, co w takim razie może zostać zmienione? Od razu odpowiadając, na pewno warto pomyśleć o swoim nastawieniu. Jeżeli należysz do pesymistów, spróbuj się zmienić. Nie jest to łatwe, ale co w życiu jest łatwe? Poza tym nie ulega wątpliwości, że najlepszym rozwiązaniem jest panowanie nad emocjami (trzeba być realistą). To jednak temat na inny tekst.

Znaczenie mogą mieć też nieplanowane zmiany. Zmiana osobowości wraz z wiekiem to coś, czemu nie sposób zapobiec. Odnosząc się do szczegółów, wraz z wiekiem zmieniają się nasze wartości (zapewne możesz dostrzec mnóstwo przykładów). Skoro już jesteśmy przy nieplanowanych zmianach, nie zawsze chodzi o wiek. Osobowość może zmienić się pod wpływem nagłych i trudnych wydarzeń życiowych. Takie wydarzenia skłaniają do przemyśleń, a przemyślenia do zmian. Warto również zaznaczyć, że zmiana może wynikać też ze stresu pourazowego.

To oczywiście niewielka część tego, co można powiedzieć o osobowości człowieka. Osobowość człowieka to temat na wiele tekstów.