Praca zdalna nie dla każdego

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, czym jest praca zdalna? Najkrócej rzecz ujmując, jest to forma organizacji pracy polegająca na świadczeniu usług poza firmą. Nie ulega wątpliwości, że praca zdalna w pewnych kręgach jest bardzo popularna (oczywiście chodzi o branżę IT).

Zasługa technologii

Praca zdalna to zasługa technologii. Dzięki internetowi nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć całkowitą kontrolę nad przebiegiem pracy. Rzecz jasna to nie to samo, co w przypadku pracy na miejscu, ale jedno jest pewne – praca zdalna zawsze może się przydać.

Zresztą weźmy pod uwagę pandemię koronawirusa – nie tak dawno mieliśmy do czynienia z masowym kierowaniem ludzi na pracę zdalną. Ponadto oferowanie takiej pracy oznacza większą szansę na znalezienie dobrego pracownika. Jak wiadomo, nie wszyscy mogą sobie pozwolić na przeprowadzkę.

Dokładnie mówiąc, dobrym przykładem jest choćby kobieta samotnie wychowująca dziecko. W takiej sytuacji zatrudnienie opiekunki może okazać się zadaniem niewykonalnym.

Cele pracy zdalnej

Warto też zadać sobie pytanie, jakie cele związane są z pracą zdalną? Praca zdalna niesie za sobą różne zalety. Patrząc z perspektywy pracodawców, na pewno liczy się ograniczenie kosztów. Odnosząc się już do pracowników, przede wszystkim trzeba zaznaczyć to, co już zostało poruszone – praca zdalna to szansa dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie mogą pracować stacjonarnie.

Niemniej jednak musisz pamiętać o tym, że zawsze można przesadzić. Praca zdalna to ogromna elastyczność, ale prędzej czy później trzeba zająć się obowiązkami służbowymi. Na koniec najważniejsze – dobrze wykonana praca – czy po ciężkim dniu możesz mówić o wysokiej wydajności? Czasem elastyczność może okazać się nie tak wielka, jak na początku mogło się wydawać.

Praca zdalna nie jest dla wszystkich

Warto zatrzymać się jeszcze przy wspomnianym odkładaniu pracy. Można zaryzykować stwierdzenie, zgodnie z którym nie każda osoba nadaje się do pracy zdalnej. Być może brzmi to kontrowersyjnie, ale wystarczy chwilę się zastanowić.

Nawiązując do szczegółów, weźmy sobie pod uwagę choćby brak bezpośredniego kontaktu z innymi pracownikami. Praca zdalna wiąże się z samotnością i w związku z tym potrzeba sporego samozaparcia (a pokus nie brakuje). Poza tym motywacja – podczas pracy zdalnej mogą pojawić się problemy związane z motywacją.

Na tym zakończmy, choć pewnie jakieś przykłady jeszcze można znaleźć. Wymienienie jak największej liczby przykładów nie jest jednak najważniejsze. Ten tekst to wprowadzenie do tematu.