Dlaczego dzieci powinny uprawiać sport?

Aktywność fizyczna jest ważna w życiu każdego człowieka, bez względu na wiek. Wpływa to bardzo korzystnie na nasze funkcjonowanie, pozwala na rozwój psychiczny i fizyczny, a co najważniejsze korzystnie wpływa na nasze zdrowie i poprawia samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, aby sport był obecny w naszym życiu już od najmłodszych lat. Dyscyplin jest wiele, niektóre możemy stopniowo dostosować do wieku naszego dziecka.

Czy sport może pomóc dziecku w nauce?

Dziecko, które od małego uprawia jakiś sport na pewno ma większą siłę zaparcia, zwiększoną koncentrację i większą determinację, która bez problemu może przełożyć się pozytywnie również na wyniki w nauce. Sport i regularne treningi mogą również nauczyć dziecko punktualności. Aktywność fizyczna wystawia młodego człowieka na sytuacje problemowe. Pozwala zbudować w dziecku  odwagę, wytrwałość, pewność siebie, a co najważniejsze umiejętność szybkiego podejmowania decyzji.

Sport to najlepszy zdrowy nawyk

Jeśli rodzice dziecka uprawiają sport istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że dziecko podąży tą samą ścieżką. Sport ma wiele plusów, ma też minimalne minusy, ale te również mają pozytywne cechy np. zakwasy następnego dnia. Z czasem ciało przyzwyczaja się również do wysiłku i „boli mniej”. Zdrowe i wypracowane nawyki pozostają z nami na dłużej.

Sport chroni przed używkami

Małe dzieci mały kłopot, duże dzieci duży kłopot” to ponadczasowe zdanie powtarza sobie pewnie niejeden rodzic, a pojawia się ono wraz z wiekiem dziecka. Gdy dziecko wkracza w okres nastoletniego buntu zwiększają się także obawy rodziców. Co będzie jeśli wpadnie w złe towarzystwo? Co jeśli sięgnie po alkohol, papierosy lub używki? Nie zawsze wychowanie idzie w parze z decyzjami życiowymi. Nigdy nie mamy pewności na ile nasze dziecko stanie się asertywne. Sport i dobry kontakt z rodzicami w postaci chociażby rozmów może przyczynić się na pewno do decyzji nastolatka. Na pewno zminimalizuje ryzyko i chęć przypodobania się rówieśnikom.