Problem z tkanką tłuszczową

Nietrudno zauważyć, że spora część nas ma problem z nadwagą. Nadwaga (jak zapewne wszystkim wiadomo) to zgromadzenie zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej. Najważniejsze jest jednak coś innego – zapobieganie problemowi. Jeżeli to już niemożliwe, pamiętaj o tym, że nadwagi można się pozbyć.

Z czego wynika nadwaga?

Można przypuszczać, że dla wielu osób sprawa jest prosta – nadwaga oznacza, że ktoś za dużo je. Prawidłowe odżywianie jest bardzo ważne, ale musisz wiedzieć, że to nie wszystko.

Wyróżnia się czynniki środowiskowe, psychologiczne, hormonalne i genetyczne. Zacznijmy może od końca, czyli od czynników genetycznych – zapewne są osoby, które po raz pierwszy słyszą o dziedziczeniu nadwagi. Nie ma też co ukrywać, że jest to temat, któremu należy poświęcić cały tekst. W tym momencie pamiętaj tylko o tym, że geny nie są bez znaczenia. Przy hormonach wystarczy wiedzieć tylko tyle, że są 3 możliwości – niedobór, nadmiar lub nieprawidłowe działanie hormonów. Do czynników psychologicznych możemy zaliczyć niską samoocenę, brak samoakceptacji, depresję, obniżony nastrój, uzależnienie od jedzenia, zastępowanie jedzeniem istotnych potrzeb emocjonalnych, zespół nocnego jedzenia i zespół kompulsywnego jedzenia. Czynniki środowiskowe to złe odżywianie, niewielka aktywność fizyczną, stres oraz zwyczaje rodzinne i regionalne (tyczy się to przyrządzania i spożywania posiłków).

Jak widać, możliwe są różne przyczyny nadwagi.

Jak leczyć nadwagę?

Leczenie nadwagi to temat, w przypadku którego niemal wszystko jest jasne. Leczenie jest głównie objawowe. Rzecz jasna chodzi o wprowadzenie właściwej diety.

Potrzebna jest dieta uboga energetycznie. Organizm ma zacząć korzystać ze zmagazynowanej tkanki tłuszczowej jako źródła energii. Ustalenie diety nie jest łatwe. Jak się można domyślić, wskazane jest skorzystanie z pomocy dietetyka. Dokładnie mówiąc, konieczne jest znalezienie kogoś, kto skupi się na indywidualnych potrzebach, zdrowotnej sytuacji i wydatku energetycznym organizmu. Ważne jest też to, że dieta powinna wiązać się z aktywnością fizyczną.

Jestem osobą otyłą?

Nadwaga może okazać się wstępem do otyłości. Kluczowa jest Twoja reakcja na nadwagę.

Otyłość stanowi zagrożenie dla zdrowia, a czasem i życia. Niektórzy mogą to potraktować jako straszenie, ale to nie jest straszenie. Poza tym w życiu (niezależnie od sprawy) świadomość jest kluczowa.

Gdyby komuś zależało na szczegółach, otyłość charakteryzuje się patologicznym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie. Co więcej, otyłość nie jest tym samym dla kobiet i mężczyzn. Kobieta jest otyła wtedy, kiedy tkanka tłuszczowa przekracza 25% masy ciała. U mężczyzn wystarczy ponad 15%. Oczywiście mówimy o dorosłych osobach.